Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок, 16.09.2019, 00:13
Меню сайту
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всего ответов: 32
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2013 » Січень » 28 » Розвиток освіти села Усть-Путила
02:33
Розвиток освіти села Усть-Путила

          Питання освіти було актуальним в усі часи. Її рівень свідчить про стан розвитку  культури народу, питому вагу духовного потенціалу. Минуле і сучасність нерозривно пов’язане між собою. Відтворені події, факти – це той ланцюжок, що дає змогу скріпити день сьогоднішній із днем минулим.                                         Перші згадки про школу в селі Усть-Путила відносяться до другої половини ХІХ століття. Це була так звана «народна школа». У нашому краї вони були здебільшого однокласними, пізніше двокласними. Навчання дітей  велося рідною мовою. В ті часи в Усть-Путилі діяла двокласна школа. Управителем її був Михайло Левицький (1911- 1913 рр.).

         У першому класі діти навчалися два роки, а в другому – чотири. Напередодні Першої світової  війни (1913 рік) навчанням охоплено 79 дітей.

         Протягом 1911-1912 рр. школа дещо збільшилася за рахунок створення паралельного класу. У цій школі навчалися діти з сіл Усть-Путила, Шпетки, Стебні. Окрім звичайних для кожної школи такого типу предметів (мова, закон Божий, лічба, співи) впроваджувались уроки столярного  ремесла та рукоділля. З цього видно, що школа давала  знання і навички переважно практичного, і в чомусь повсякденного змісту.

         Проблеми притаманні сьогоденню народна освіта переживала і сто років тому. Зокрема, постійно не вистачало коштів  на розширення школи, придбання необхідних  навчальних матеріалів, приладдя і навіть платні вчителям.

         Ситуація не змінилася на краще і під час румунської окупації (1918- 1940 рр.). За цей період  в селі  існувала семирічна школа, а на хуторі Бісків – початкова. Школи були деревяними. Семирічна школа була розташована біля будинку Фокшека Василя (біля другого мосту). В початковій школі  був один учитель, а в семирічній два: директор Митаній Василь, який навчав дітей з 3 по 7 клас, а його жінка Пазя навчала 1-2 класи.

         Діти сиділи за довгими партами, де містилося  по 6 чоловік. З українцями поруч навчалися євреї. У 30-х роках навчання оцінювалося за десятибальною системою. Найкращою оцінкою вважалося – 10 балів, а той хто набрав менше 3, 5 балів, то ставав репетентом (другорічником). Навчальний рік поділявся на три семестри.

         В школі  вивчали: арифметику, каліграфію, читання, історію та географію. Один-два рази на тиждень приходив священик  і вчив дітей Божому слову. В кінці року видавали учнівські білети (карнети).

         Дисципліна в школі була надзвичайно суворою. До вчителів зверталися  «пан», «пані» (домнул – рум. мовою), бо імен їх  майже не знали. Били за будь-яку провину різками, лінійками по руках. «Ціне пальма» - давай  пальці, так звучало румунською мовою. Для кращих  учнів були привелійовані парти – збоку.

         Під час перерви не дозволялося виходити за межі школи, заборонялося говорити українською мовою, навіть з рідними.

         Єдиної учнівської форми для дітей не було. Але дівчата на голові повинні були мати  стрічки: 1 ряд – жовту, 2 ряд – синю, 3 ряд – червону  - це символ триколор-фану (прапор) Румунії.

         Назва шкільних приладь 20-30-х  років ХХ століття:

·        Ташка (торба) – дерев’яна коробка з дерев’яною кришкою і шкіряною дугою;

·        Деревянішаклі – нині пенал;

·        Ладирка – гумка;

·        Чорнило з бзини;

·        Каламар (чорнильниця) – зберігали в школі, або носили в шитих з матеріалу торбинках;

·        Пюро – перо, ручка.

Спогади: «Як  бігли до школи, то гриміли тими ташками, як чорти». Ташка іноді використовувалася дітьми взимку замість санок.Урок починався і закінчувався молитвою «Отче наш». На великі свята діти з учителем ходили до церкви.

З приходом  радянської  влади (1940 р.) становище, принаймні зовні, змінюється до кращого. В звязку з утворенням Чернівецької  області і в результаті проведеного районування волосний відділ народної освіти був перетворений в районний відділ.

По-перше, мовою викладання визнано українську мову, а по-друге розширюється мережа закладів освіти. На території Усть-Путильської сільської ради, згідно мережі шкіл Путильської  волості планувалося відкрити три початкові школи: одну  в селі Усть-Путила, а ще дві на хуторах Бісків і Рошишний.

В Усть-Путильську школу приймали учнів до чотирьох класів (108 учнів). Школа розміщувалася в одному  будинку з двома класними кімнатами. Потрібні були додаткові приміщення, не вистачало  вчителів.

с. Усть-Путила– початкова школа – 108 учнів.

х. Бісків –  25 учнів.

х. Рошишний – 27 учнів.

В 1940 році після звільнення села Усть-Путила від румунських загарбників була організована семирічна школа, яка проіснувала до липня 1941 року

Було введено пятибальну систему оцінювання.

З 1941 р. по  1944 р., коли розпочалася Друга світова війна, в село знову повернулися румунські загарбники. В школі  почали навчати румунською мовою. Навчання проводилося  з 1941 року по 1943 рік, а в період  з 1943 року по серпень 1944 року навчання тимчасово було припинено.

У вересні 1944 року семирічна школа була відновлена. Відразу ж після визволення краю розпочинається відбудова школи. Бо те приміщення старої школи у 1945 році було спалено (школа, що знаходилася у приміщенні «Фірми», двоповерхова, деревяна , біля будинку Джуряків Марії та Миколи).

Зі  спогадів першої вчительки повоєнних літ Ганни Семенівни Рудницької-Лаврик, дізнаємося, що 20 лютого 1945 року вона зібрала вперше 90 дітей в хаті Катерини Григорівни Тимочко, яку тимчасово виділила сільська рада для навчання.

Почалося нове життя школярів – навчання рідною мовою. Не було ще достатньо книжок, зошитів, писали на кастах, не вистачало місць за партами, доводилося працювати  в три зміни.

В селі почала свою діяльність комсомольська організація. Її  секретарем була створена  піонерська  організація.

У важких 1946-1947 роках продовжувалося відновлення  і ремонт шкільних приміщень.

В 1947 році відкрилася нова початкова школа  на хуторі Обочі.

В 1949-1951 рр. першим директором школи був Віктор Іванович Малишко. 

А вчителями молодших класів працювали Савченко Доля Григорівна і Прочухан Ольга Петрівна.

В 1952 році був перший випуск  учнів семирічної школи (загально-освітньої трудової політехнічної з 1949 року).

Список випусників 1952 року.

Герман Йосип Петрович

Котельбан Йосип Дмитрович

Савчук Петро Олексійович

Фрей Павліна Василівна

Мометко Петруня Микитівна

Чигрин Ганна Михайлівна

Чигрин Марія Михайлівна

Кермач Танасій Дмитрович

Кермач Орися Дмитрівна

Ключук Василина Сергіївна

Пасарюк Василь Іванович

Слободанюк Михайло Степанович

В 1954 році особлива увага звертається на вивчення російської мови, особливо серед чоловічого населення віком від 15-20 років.

Для навчання молоді  організовано:

-         гуртки по ліквідації неписьменності;

-         гуртки по вивченню російської мови;

-         індивідуальні заняття.

В 1957-1958 рр.  в Усть-Путилі налічувалося  4 школи: 1 – семирічна, 3 – початкові.

В 1960 році було добудовано приміщення школи, в якому і тепер продовжується навчання.В цьому ж році – семирічна загальноосвітня трудова політехнічна школа була переведена на восьмирічну загальноосвітню  трудову політехнічну школу.

В 1968 році  був побудований пришкільний інтернат на 34 місця.

Вивчаючи архівні документи даної школи, дізнаємось, що у 1972 році навчалося у школі 174 учні, працювало 15 вчителів, з яких:

7 вчителів -  з вищою освітою;

6 вчителів – з середньою спеціальною освітою;

2  вчителів – з загальною середньою освітою.

В 1984 році в Усть-Путильській  восьмирічній  загальноосвітній школі введено навчання з шестирічного віку.

В 1995 році відбувся перший випуск  9 класу, які починали своє навчання з шести років.
Переглядів: 977 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Погода
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Січень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
Друзі сайту
Сайти ЗЗСО району


Автор сайту Фрай Ф.С. © 2019
Безкоштовний хостинг uCoz